Kā ekonomika attīstās (vai neattīstās)

Ervīns Šifs (1928-2015) bija liels brīvā tirgus atbalstītājs ekonomikā, ierobežotājs valdībai, kā arī viņam bija stingra nostāja attiecībā uz ASV konstitūcijas interpretēšanu. Viņš ir plašāk pazīstams ar neatlaidīgo pretošanos ASV federālā ienākuma nodoklim, tomēr viņš nebija pret likumīgu, saprātīgu nodokļu iekasēšanu. Viņš ticēja, ka valdības loma uz tirgu balstītā ekonomikā ir svarīga, tomēr šai ietekmei jābūt ierobežotai.

Kopumā Šifa kungs ir sarakstījis sešas grāmatas: Dažas no tām mēs gribētu īpaši izcelt, piemēram: pirmo grāmatu Pati lielākā krāpšanās: kā valdība aplaupa tevi (1976); Kā jebkurš var pārstāt maksāt ienākuma nodokļus (1982), kas kļuva par New York Times bestselleru; un viņa pēdējā grāmata – Federālā mafija: kā valdība nelegāli uzspiež un nelikumīgi ievāc ienākuma nodokļus (1992), kas kļuva par vienīgo autoru, ar vienīgo dokumentālajā žanrā sarakstīto grāmatu, un kas ir ievērojama ar to, ka ir otrā un pēdējā grāmata, kas jebkad ir tikusi aizliegta ASV līdz šim. Turklāt, Šifa kungs bija politiski aktīvs un bija izvirzīts no Libertariāņu partijas (neliela ASV partija dibināta 1971.gadā, kura atbalsta brīva tirgus ekonomiku) kā viens no kandidātiem uz prezidenta amatu 1996.gadā.

Šifa kungs ir pretojies ASV federālās valdības nekonstitucionāli uzspiestajai ienākuma nodokļa iekasēšanai un organizējis kampaņu, lai piespiestu valdību ievērot likumus. Viņš ir ticis notiesāts ar soda izciešanu cietumā trīs reizes. Pēdējā tiesas spriedumā viņam tika piespriests 14 gadus ilgs cietumsods, kuru viņš sāka izciest 2005.gadā 77 gadu vecumā. Soda izciešanas laikā Šifa kungs nesaņēma gandrīz nekādu medicīnisko aprūpi. Laika gaitā viņam attīstījās ādas vēzis, kas netika ne diagnosticēts, ne ārstēts, un vēlāk pārgāja arī uz plaušām. Viņš aizgāja mūžībā 2015.gadā 15. oktobrī 87 gadu vecumā, joprojām izciešot sodu ieslodzījumā. Neskatoties uz tiesas spriedumiem, līdz pašām mūža beigām viņš palika pārliecināts par savu uzskatu pareizību, un šī drosme turpinās dzīvot viņa sarakstītajos darbos.

Grāmatā Kā ekonomija attīstās (vai neattīstās) Šifs izmanto grafiskās noveles formātu, lai izskaidrotu tādus konceptus kā risks, kapitāla vērtību radīšana, uzkrājumi, aizdevumi, patērēšana un inflācija. Viņš pamato un parāda, ka viss, kas vajadzīgs izpratnei par to, kā darbojas jebkura lieluma ekonomijas principi, ir patiešām vienkārši. Mēs esam ļoti priecīgi, ka tagad varam piedāvāt versiju Ervīna Šifa grāmatai arī latviešu valodā Ludwig von Mises Institūta mājas lapā. Skatīt šeit.


Subjektīvā pielietojuma-vērtība ne vienmēr ir balstīta uz patieso objektīvo pielietojuma-vērtību. Pastāv lietas, kurām subjektīvā pielietojuma-vērtība ir pievienota tādēļ, ka cilvēki dziļi tic, ka lietām ir spējas radīt viņiem vēlamo efektu. No otras puses, pastāv lietas, kuras ir spējīgas radīt vēlamo efektu, kam nav pievienota nekāda pielietojuma-vērtība, taču cilvēki vienākši nezina par šo faktu.

Cilvēka darbība, Mises


Ervīna Šifa "Kā ekonomika attīstās (vai neattīstās)"


  Ludwig von Mīses Institūts Latvijā YouTubā


 
 mises.lv  info@mises.lv